Skaczę!!!

Kiedy ponad pół roku temu znajomy namawiał mnie, żebym zdecydowała się na otwarcie własnej firmy, nie chciałam o tym słyszeć. Własna firma kojarzyła mi się zawsze z firmą mojego Taty. Z wielkim uwiązaniem, niedoborem czasu naprawdę prywatnego, z telefonami o każdej porze dnia i nocy. A ja w swoim życiu zawodowym zawsze walczyłam o granice między pracą a życiem prywatnym. Choć i tak w tej kwestii nie obyło się bez wyrzutów sumienia, że mimo wszystko za mało czasu i energii poświęcam moim dzieciom, to myśl o własnej firmie równała się dla mnie z pójściem w kierunku ekstremum, którego nie chciałam.

Ale nie tylko o równowagę między pracą a życiem prywatnym tu chodziło. Praca na etacie, w stabilnej organizacji jest wygodna. Przyznajmy to. I nie zrozumcie mnie źle – ja taką pracę szanuję, ba! nawet doceniam! Szanuję ludzi tak pracujących i być może niedługo znów tak będę pracować… Wszyscy wiemy, dlaczego taka praca jest dla nas atrakcyjna. Wynagrodzenie stabilne. Błędy kosztują stosunkowo niewiele, organizacje same zresztą w swojej konstrukcji chronią nas przed popełnianiem błędów. Sukcesy odnosi się relatywnie łatwo, tzn nie muszą być okupione jakąś niesłychanie heroiczną pracą. A z tym wszystkim, z biegiem czasu przychodzi czasem nawet prestiż, szacunek, podziw otoczenia. Wszystko to powoduje, że człowiekowi chce się tego trzymać. Dlatego, kiedy kilka miesięcy temu znajomy podsuwał mi myśl o własnej firmie, myślałam – to nie dla mnie. Po co mi to?!

A dziś? Dziś jestem już w innym miejscu. Dziś oswajam się z myślą, że tego właśnie chcę. Dziś widzę, jak bardzo nieznana jest dla mnie ta ziemia, jak wielu rzeczy nie wiem, ile mogę się nauczyć. Jak mogę się rozwinąć wchodząc na ten grząski grunt. Czy się w tym odnajdę, czy za pół roku lub rok powiem: to jednak nie jest moja droga? Nie wiem. Ale jestem dziś gotowa w to wskoczyć. Opornie mi szło oswajanie tej myśli. Może trochę pomogło, że zbliżam się do 40.? Może trochę to, że nie było na rynku zbyt wielu atrakcyjnych propozycji? Pewnie też. Ważne, że w końcu tu dotarłam!

Zbiegi okoliczności, przypadkowe i mniej przypadkowe znajomości, spotkania, rozmowy. Przypadkowo (a może tylko pozornie przypadkowo) przeczytany materiał w internecie… Wszystko to spowodowało, że zaczęłam wyobrażać sobie siebie jako przedsiębiorcę.

Dziś jestem na kilka tygodni przed startem mojego uczestnictwa w programie Founder Institute. To akcelerator przedsiębiorczości, który właśnie wchodzi do Polski. Udział pozwoli mi narzucić sobie pewną dyscyplinę, strukturę pracy, zdobyć nową wiedzę i doświadczenia, plus networking. Tak to sobie wyobrażam. 🙂 Czuję podekscytowanie. Przede mną podróż w nieznane rewiry!

Zapytacie: a jaki masz pomysł na biznes? Odpowiem: poczekajcie jeszcze chwilkę. Na razie mam zarys, obszar, dość mglisty obrazek, nawet jeszcze nie nazwałabym tego szkicem. Ale się powoli wyłania. Wyłoni się. Będziecie mi w tej drodze towarzyszyć. Zobaczymy, czy dotrwam. Zobaczymy, jakie lekcje po drodze da mi życie. Trzymajcie kciuki! Skaczę!!!

Tagi: , ,

17 responses to “Skaczę!!!”

 1. Ina says :

  Aga, powodzenia i odwagi! 🙂

 2. Karol says :

  Cześć Agnieszka. Miło się czyta Twój blog. Gratuluję decyzji. Podjąłem podobną kilka miesięcy temu i mimo przeciwności losu już wiem, że była właściwa… Właśnie czytam o Founder Institute. Masz już jakieś doświadczenie z FI? Pierwszy raz spotykam się z taką formą działalności..

  • aagorska says :

   Znam ich od niedawna. 2 miesiące temu przeczytałam o ich wejściu do Polski. Potem trochę czytałam, wyraziłam wstępne zainteresowanie programem. Oni zdecydowali się otworzyć semestr wiosenny, otworzyli możliwość aplikowania. Zdałam test. Byłam na jednym spotkaniu, gdzie FI się bliżej przedstawiał zainteresowanym. Potem jeszcze czytałam trochę opinii w necie na ich temat, szukałam głównie wypowiedzi osób, które brały udział w tym programie w innych krajach na świecie. Przeważały pozytywne relacje. Dlatego się zdecydowałam na dołączenie, kiedy dostałam informację, że po teście jestem zakwalifikowana. Proponuję, żebyś trochę poszperał w sieci. Pytanie czego szukasz, czego potrzebujesz. Jeśli szukasz wyłącznie inwestorów, to nie jest opcja dla Ciebie. Jest wiele szybszych dróg prawdopodobnie. Ten program to edukacja, mentoring, networking i m.in. spotkania z inwestorami. 4 miesiące, ok 20 godzin pracy w tygodniu (w tym większość prac własnej i w grupach), 3 godz spotkań w tygodniu, w poniedziałki po 18.00. Jakbyś miał jakieś dalsze pytania, daj znać – tu albo na mój adres mailowy: agnieszka.a.gorska@gmail.com

 3. Magda Jasińska says :

  Wspaniale! Jestem pewna, Aga, że się uda. Pamiętasz? „Decide that you want it more than you are affraid of it.” Boi się każdy, ale nie każdy umie ten strach ujarzmić. Życzę Ci tego serdecznie! 🙂

 4. Robert Machalek says :

  kciuki! 🙂

 5. Ilona says :

  Na pewno sobie poradzisz, nie wyobrażam sobie inaczej. Trzymam kciuki MOCNO!

 6. jerbutti says :

  Brawo! Będzie dobrze! Dzięki takim decyzjom świat staje się lepszy:)

 7. Sylwia says :

  Bo w życiu nie ma przypadków:) Powodzenia i Wysokich skoków!

 8. Andrzej says :

  Aga, brawo!
  Odwazna decyzja. Mysle, że da Ci duzo satysfakcji.
  Obserwujac, jako dzieci, firmy naszych rodzicow nie zauwazamy pewnie jednej rzeczy. Ogromnej satysfakcji i poczucia spelnienia.
  Trzymam za Ciebie kciuki. Przecieraj sciezki dla nastepnych!

  Pozdrawiam
  — Andrzej

 9. Magda says :

  Aga trzymam kciuki, ja też eksploruję i biję się z myślami. Już drugi raz próbuje swojego biznesu, poprzedni raz nie był trafiony. Lęk egzystencjonalny mnie zniszczył ale teraz mam siłę i już się nie boję czego i Tobie bardzo życzę. Magda Misztal

Napisz, co o tym myślisz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

GroundTruth

myślę czuję jestem

Arek Skuza

myślę czuję jestem

NoamWasserman

myślę czuję jestem

Venture Hacks

Advice for startups

simply awesome things!

myślę czuję jestem

The Browser

myślę czuję jestem

Brain Droppings

myślę czuję jestem

TED Blog

The TED Blog shares interesting news about TED, TED Talks video, the TED Prize and more.

James Altucher

myślę czuję jestem

myślę czuję jestem

Mashable

myślę czuję jestem

Spotted

myślę czuję jestem

Pozytywka

somehow I know there’s more to life than this

Raw Thought (from Aaron Swartz)

myślę czuję jestem

The Daily Post

The Art and Craft of Blogging

Brain Pickings

An inventory of the meaningful life.

mind (the) gap

myślę czuję jestem

%d blogerów lubi to: