Tak trzymaj, tak trzymaj!

IMG_0390

Chciałam dziś napisać, jak trudno jest trzymać kurs, ale jak warto to robić.

Kilka miesięcy temu podjęłam decyzję o tym, co chcę robić w swoim życiu zawodowym w najbliższym czasie. Nie interesuje mnie w tej chwili pełnoetatowa praca dla korporacji, chcę teraz skoncentrować się na moim własnym przedsięwzięciu.

Wówczas ta decyzja nie była dla mnie bardzo trudna – propozycje płynące z korporacji nie były powalające, łatwo było je odrzucać. Jednak z biegiem czasu zaczyna się odczuwać brak pewnych atrybutów, które dostępne są dzięki pracy dla dużych firm. Ich już nie ma, a nagród i satysfakcji z robienia czegoś swojego nie ma jeszcze. To może być dość trudny czas, żeby utrzymać wcześniej obrany kurs.

I pewnie właśnie wtedy zaczyna się kuszenie. Najpierw pojawia się jedna bardzo atrakcyjna propozycja, za chwilę przychodzi kolejna. Może jednak warto rozważyć powrót? A przynajmniej poobracać tę intratną propozycję trochę w rękach, przyjrzeć się jej z bliska, dać się wciągnąć w rozmowę. No ale potem trzeba podjąć decyzję. To kusi, kusi bardzo, ale co z moją wcześniej wybraną ścieżką???

I wtedy, choć wcale nie jest łatwo, choć można tego potem wielokrotnie żałować, przychodzi moment podjęcia decyzji. Bycia ze sobą szczerym. Wiernym swoim postanowieniom. Ja odpowiadam: nie, dziękuję.

Być może jest mi łatwiej, bo sytuacja finansowa nie przyciska mnie do muru. Bo jestem wciąż po bezpiecznej stronie i mam ten komfort, żeby móc powiedzieć nie. Ale równie dobrze mogłabym powiedzieć tak. Wrócić do wygodnego świata dobrze płatnej prestiżowej pracy w dużych organizacjach.

Jakże wiele rozmów w ostatnich miesiącach odbyłam z potencjalnymi pracodawcami przekonując ich, że całkiem chętnie, ale tylko na projekt albo w mniejszym wymiarze czasu pracy: 2-3 dni w tygodniu. I widzę, jak trudno jest taką koncepcję zaakceptować tej osobie po drugiej stronie. Czyżby była aż tak nowatorska? Szkoda, że nie jesteśmy na tyle elastyczni w naszym myśleniu o organizacji pracy. Nie poddawałam się jednak i postanowiłam nie uginać się pod namowami, żeby wrócić na tradycyjnych zasadach.

Wierzę jednak, że w życiu dostaje się to, o co się człowiek stara, to na czym mu zależy. I jeśli okoliczności układają się po naszej myśli, to najczęściej dlatego, że się o to postaraliśmy i wywarliśmy na to wpływ.

Nigdy nie chciałam mieć poczucia, że to życie mną targa, że rzuca to tu to tam. Że los decyduje o tym, co nam się przytrafia, a my jedynie możemy to dobrze lub źle wykorzystać. Wierzę, że mam wpływ na moje życie. Że to ja kształtuję okoliczności, przynajmniej do pewnego stopnia.

I teraz chcę trzymać wcześniej obrany kurs.

Reklamy

Tagi: , , ,

6 responses to “Tak trzymaj, tak trzymaj!”

 1. Andrzej says :

  Trzymaj kurs. Zazdroszczę i podziwiam za konsekwencję.
  I przepraszam za przyczynienie się do kuszenia 🙂

  Pozdrawiam
  — Andrzej

  • aagorska says :

   Andrzejku, za kuszenie jestem Ci wdzięczna. To nie boli, jest nawet przyjemne. A przy okazji można poznać kogoś sensownego. Jesteś moim dobrym duchem 🙂 Dziękuję!

 2. inspirefulness says :

  Dokładnie 🙂 Tak trzymaj! Pamiętaj, że jesteś inspiracją dla wielu 🙂 pozdrawiam, Agnieszko!

Napisz, co o tym myślisz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

GroundTruth

myślę czuję jestem

Arek Skuza

myślę czuję jestem

NoamWasserman

myślę czuję jestem

Venture Hacks

Advice for startups

simply awesome things!

myślę czuję jestem

The Browser

myślę czuję jestem

Brain Droppings

myślę czuję jestem

TED Blog

The TED Blog shares interesting news about TED, TED Talks video, the TED Prize and more.

James Altucher

myślę czuję jestem

myślę czuję jestem

Mashable

myślę czuję jestem

Spotted

myślę czuję jestem

Pozytywka

somehow I know there’s more to life than this

Raw Thought (from Aaron Swartz)

myślę czuję jestem

The Daily Post

The Art and Craft of Blogging

Brain Pickings

An inventory of the meaningful life.

mind (the) gap

myślę czuję jestem

%d blogerów lubi to: